Tarihi Akkuyu Meydanı

Tarihi Akkuyu Meydanı

Kdz. Ereğli Belediyesi olarak kentin kültürel ve turistik potansiyelini değerlendirerek,  tarihimize sahip çıkmaya devam ediyoruz. Karadeniz Ereğli, bilinen 6500 yıllık tarihi geçmişi ile birçok yönden Türkiye’nin ve aslında dünyanın en önemli kentlerinden birisi. İçerisinde Herakles Sarayı, tarihi sarnıç, tarihi evler, tarihi surlar gibi birçok öğenin yer aldığı Akarca Mahallesinde, şu an bulunduğumuz Ressam Osman Zeki Oral Sokak’ta çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi.

AKKUYU’YA DENİZKIZI HEYKELİ

Mitolojinin zengin dünyasına sahip kentimizde, Denizkızının hikayesi de bu bölgede yaşayan insanlar tarafından yıllarca anlatılarak nesilden nesile aktarılmış. Denizkızı hikayesi; farklı toplumların, başka coğrafyalarda yaşasalar bile, nasıl benzer hikayeler ortaya çıkarttıklarının güzel bir örneği.. Bu sebeple, bu alana, daha önce kentimizde Tunalı Hilmi ve Orhangazi büstlerini yapan Devlet Sanatçısı heykeltıraş Sayın Metin Yurdanur ile görüşerek bu konuda bir çalışma istedik. 

RENKLİ RESİMLER SİZLERİ BEKLİYOR

Bununla birlikte Meydan ile Kent Müzesi arasındaki sokakta yer alan bazı evlerin duvarlarına, Ressam Sevinç Yıldız Güzen ve yerel ressamlar ile görüşerek, duvar resimleri hazırlamalarını istedik. Harika çalışmalar ortaya çıktı..  Vatandaşlar şimdiden yoğun ilgi göstermeye başladılar, o alanda fotoğraflar çekiyorlar, sosyal medyada paylaşıyorlar… Yine aynı ara sokakta ve Kent Müzesi’nde yağlıboya tablo çalışmaları ile ART GRUP  Resim Sergisi de devam ediyor, onlar da açılışımıza renk kattılar..

Mahalle sakinlerinin de isteği ile yaz döneminde Tarihi Akkuyu meydanında, her Cumartesi günü  açılacak el işi tezgahlarında, kente özgü çeşitli ürünlerin ve hediyelik eşyaların sergilenmesi ve satışı yapılacak,

YÖRESEL ÜRÜNLER HER CUMARTESİ SİZİ BEKLİYOR

Ayrıca Tarihi Akkuyu Meydanı her cumartesi günleri çeşitli sanatçıların gerçekleştireceği etkinliklere ve atölyelere ev sahipliği yapacak. Tarihi Akkuyu Meydanı aslında Ereğli'nin kalbinde yüzyıllara meydan okuyan bir buluşma noktası… Burada tarihle iç içe gezinti yaparken, geçmişin izlerini hissedebilir ve kentimizin zengin kültürel mirasına tanıklık edebilirsiniz.