Hafta Sonu Sis Dağılıyor, Yağışlı Sistem ve Fırtına Geliyor

Meteorolojik Değerlendirme

Hafta Sonu Sis Dağılıyor, Yağışlı Sistem ve Fırtına Geliyor

Geçtiğimiz hafta sonundan bu yana Yurdumu üzerinde bulunan yüksek basınç merkezi nedeniyle yağışsız geçen ve iç kesimlerimizde gece ve sabah saatlerinde yoğun olmak üzere oluşan sisin bu hafta sonundan itibaren etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Yurdumuzun bu hafta sonu kuzeybatı kesimlerinden başlayarak Balkanlar üzerinden inen İzlanda kökenli alçak basınç merkezi ve bu merkeze bağlı cephe sistemlerinin etkisine girmesi bekleniyor.

22.12.2019 Pazar günü yağışların Batı Karadeniz bölümü ile Çankırı'da akşam saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağış şeklinde görülmesi bekleniyor. Pazar günü rüzgarın Batı Karadeniz bölümünde güney ve güneybatı yönlerden zaman zaman kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

23.12.2019 Pazartesi günü Batı Karadeniz bölümü ve Kırıkkale ile Çankırı'da beklenen yağışların yağmur ve sağanak, Kırıkkale ve Çankırı'da yer yer etkili olacağı, rüzgarın ise güney ve güneybatı yönlerden fırtına ve zaman zaman kuvvetli fırtına şeklinde (60 - 90 km/saat) esmesi bekleniyor.

Yağışların önümüzdeki hafta sonuna kadar devam edeceği, ancak bu yağışların önümüzdeki hafta ortasından itibaren karla karışık yağmur ve kar şeklinde meydana geleceği tahmin ediliyor.

Yüksek basınç ve sıcak hava nedeniyle mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının yağışlı havayla birlikte hafta başından itibaren azalarak mevsim normalleri seviyesine inmesi bekleniyor.