15. Hamsi Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu Kdz. Ereğli Hamsiye Doydu

"2002 metre en uzun mangal" ödüllü Kdz. Ereğli 15. Hamsi Festivali’nde halka 15 ton hamsi dağıtıldı. Ereğli ve çevre illerden gelen on binlerce vatandaş Karadeniz ezgileri eşliğinde mangalda-tavada hamsi yedi, horon tuttu. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Türkiye’nin her tarafından hamsi talebi aldıklarını belirterek “Bir gün de olsa vatandaşlarımıza sorunlarını unutturduk, kafaları rahatladı. Halkımıza da 15 bin ton hamsi dağıttık” dedi. Festivalin onur konuğu öğretmenlere de protokol tarafından çiçek takdim edildi.

"2002 metre en uzun mangal" dalında 2002 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Kdz. Ereğli Hamsi Festivali’nin 15.incisi halkın yoğun katılımıyla coşku içinde yapıldı, renkli görüntüler yaşandı. Öğretmenlerin onur konuğu olduğu festivalde vatandaşlar Karadeniz'in kıpır kıpır ezgileri eşliğinde, mangal başında birlikte olmanın keyfini yaşadı.

15’üncü Hamsi Festivali Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın Halk Tv’de Serhan Asker’le Görkemli Hayatlar canlı yayını ile başladı. Başkan Posbıyık, Serhan Asker’in programında Ereğli’yi tanıttı, İl olmak için verdikleri mücadeleyi anlattı, kamuoyundan destek istedi. Daha sonra Başkan Posbıyık, halka poşetler içerisinde hamsi dağıttı.

Belediye tarafından Amfi Tiyatro çevresine kurulan mangallarda pişirmek üzere vatandaşlara 15 ton hamsi dağıtıldı. 7 bin 500 ekmek, 5 bin helva ve yeteri kadar ızgara, jel, su, soğan ve limon dağıtıldı.

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI

Başkan Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık, festivalin onur konuğu olan öğretmenlerin günlerini kutlayarak karanfil takdim etti. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, öğretmenlerin baş tacı olduklarını belirterek; “Hamsi Festivali’ni her zaman Öğretmenler Günü’nde yapıyorduk ama bu sene hamsi çıkmadı ve biraz geciktik. Yinede öğretmenlerimiz onur konuklarımız. Bütün öğretmenlerimizin günlerini bir kez daha kutluyorum” dedi.

“TÜRKİYE’NİN HER TARAFINDAN HAMSİ TALEBİ VAR”

Başkan Posbıyık, yaptığı konuşmada Türkiye’nin her tarafından hamsi talebinin geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye'nin en iyi, en taze, en lezzetli hamsisi Ereğli'den çıkıyor, artık bunu Türkiye kabul etmeye başladı. Dünyanın en uzun mangalını başka bir yerde kıramadıkları için rekor denemesi yapmıyoruz. Kırdıkları an yeniden bir rekor denemesine geçebiliriz. Şuanda hamside iyice bollaştı. Vatandaşlarımızla birlikte halk oyunları, Karadeniz oyunları oynayarak bugünü zamlardan, enflasyondan uzak tutmaya çalışacağız. 1 günlük de olsa onların kafalarını tertemiz yapacağız, bütün amacımız bu. 15 ton hamsi dağıtımı yapıldı. Dünden itibaren sivil toplum kuruluşlarına da hamsi dağıtımını sağladık. Günlerdir belediye ekiplerimiz çalışıyor. Başarılı gittiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.”

EN HIZLI HAMSİ YEME VE HAMSİLİ PİLAV YARIŞMASI İLGİ GÖRDÜ

Hamsi Festivali etkinlikleri kapsamında Amfi Tiyatro alanında halk dansları, horon, konserler, yerel grupların ve derneklerin sahne gösterileri yapıldı. ‘Ödüllü Hamsili Pilav Yarışması’nda birbirinden lezzetli ve şık tabaklar yarıştı. En güzel hamsili pilav yapan ve ilk üçe girenler ödüllendirildi. En hızlı hamsi yeme yarışması da renkli görüntülere sahne oldu.

ZABITA ACİL SERVİS ÇALIŞANLARINA VE SÜRÜCÜLERE HAMSİ İKRAM ETTİ

Festival etkinlikleri kapsamında Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ilçe çıkışında durdurdukları araçlarda sürücü ve yolculara balık ekmek ikramında bulundu. Ekipler ayrıca Acil Servis çalışanlarına da ikramda bulundular.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık, festivale katılan dernek ve okulların stantlarını gezerek teşekkür etti.

SELÇUK BALCI, EREĞLİLERİ COŞTURDU

Hamsi Festivali kapsamında ana sahnede Selçuk Balcı konser verdi. Meydanı dolduran kalabalık Selçuk Balcı ile Karadeniz ezgilerine eşlik etti.

Gün boyu Ereğli’de olmaktan mutlu olduğunu belirten sanatçı Balcı, kendisini Ereğlililerle buluşturduğu için Başkan Posbıyık’a teşekkür etti.

Kadın Gücü Kooperatifi Başkanı Neriman Posbıyık, kadınların el emekleriyle ürettiği ürünlerden sanatçıya takdimde bulundu. Ereğli’deki kadın dayanışmasının önemine vurgu yapan Selçuk Balcı; “Biz 6 yaşında evlendirilen kadınlar istemiyoruz, okuyan kadınlar, üreten kadınlar istiyoruz” dedi.

Başkan Halil Posbıyık, birbirinden güzel şarkılarıyla Ereğlileri coşturan Selçuk Balcı’ya teşekkür ederek Kdz. Ereğli’ye özgü çeşitli hediyeler ile Festival kitabını hediye etti.

15. Hamsi Festivali, bir kez daha güzel görüntülerle ve güzel duygularla sona erdi.