Kdz. Ereğli’nin Kurtuluş Gününde, Muhteşem Alemdar Destanı Hikâyesi Sizleri Bekliyor

Kdz. Ereğli Belediyesi, 18 Haziran Pazar günü kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 103. Yıldönümünde Gazi Alemdar Gemisi ve kahraman mürettebatının hikayesini anlatan “Alesta Alemdar” (Hazır Ol, Alemdar!) isimli tiyatral dans gösterisini Kdz. Ereğli halkıyla buluşturacak.

Kdz.Ereğli Belediyesi  tarafından, kent tarihinin destansı simgelerinden biri olan Gazi Alemdar Gemisi ve kahraman mürettebatının hikayesini anlatan “Alesta Alemdar” (Hazır Ol, Alemdar!) isimli oyun sahnelenecek.

18 HAZİRAN PAZAR AKM’DE SAAT 19:00. DAVETLİSİNİZ

İlk gösterimi Kdz. Ereğli’nin Kurtuluş Gününe özel olarak 18 Haziran Pazar Saat 19:00’da Atatürk Kültür Merkezi Dr. Dündar Güçeri Gösteri Salonu’nda gerçekleşecek oyunun kostümleri ve dekoru da Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından özel olarak hazırlandı.

70 KİŞİLİK DEV KADRO

Kdz.Ereğli Belediyesi Halk Oyunları Ekibinden, yaşları 7 ile 42 arasında değişen, 70 kişilik bir kadro tarafından hazırlanan oyun 15 sahneden oluşuyor.

Gösteri içerisinde 5 farklı dans gösterisi de yer alıyor.

Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve tek deniz zaferinin yaşandığı, Gazi Alemdar Gemisi ve kahraman mürettebatı ile ilk deniz şehidi Serdümen Recep Kahya’nın destansı hikayesini tiyatral bir biçimde ortaya koyan oyunun ilerleyen zamanlarda farklı şehirlerde gösterimi de planlanıyor.

Alesta, denizcilik dilinde “Hazır Ol” anlamına geliyor. “Hazır ol, Alemdar!”

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli halkını AKM’deki programa davet etti.