Derdimizle Dertlenen Herkese Şükranlarımı Sunuyorum

Derdimizle Dertlenen Herkese Şükranlarımı Sunuyorum

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yaptığı açıklamada Ereğli’nin yaşadığı afet sonrası destek olan herkese teşekkür ederek; “Derdimize ortak olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Şimdi kentimizi yeniden inşa etme zamanı. Afet sonrası çöp konusu başta olmak üzere, zaman zaman hizmetlerde aksaklıklar oluyor. En kısa sürede gidereceğiz. Ereğlili hemşehrilerime sesleniyorum; alışverişlerimizi afetten büyük zarar gören esnafımızdan yapalım.” dedi.

Başkan Halil Posbıyık şunları söyledi:

“Ereğli çok büyük bir afet geçirdi. Derdimizle dertlenen; bütün Ereğli’de yaşayan insanlarımıza ve Ereğli’yi seven bütün dostlarımıza, bölgede ve dışarıda bulunan tüm belediye başkanlarına, bizzat gelip ziyaret eden aynı zamanda telefonla arayan en uç noktalardan dahi yardım için başvuru yapan bütün insanlarımıza, en başta işin başından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bölgemize gelip bizimle dertlenen Sayın İçişleri bakanımıza, sayın valimize ki her gün zaten Ereğli’de halkla beraber, halkla iç içe Allah razı olsun diyoruz. Yine AFAD Başkanı ve Yardımcısı, Kaymakamımız, hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerimiz elinden gelen her şeyi gösterdiler, hepsine müteşekkir olduğumuzu özellikle ifade temek istiyorum.

Bu yaraları hep beraber sarmamız lazım. Olması gerekenleri ilgili makamlara iletiyoruz. Özellikle bu bölgenin afet bölgesi ilan edilmesinde ön ayak olan, İçişleri Bakanımıza, valimize, kaymakamımız ve iktidar muhalefet tüm milletvekillerimize ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Çok büyük zararlar gördük. Özellikle Ereğli tam bir afet bölgesine döndü, esnafımız iflas noktasına geldi. Bütün malları çamurlu, sokağa atıldı, çöpe atıldı. Esnafımız çok kötü vaziyette ama afet bölgesi ilan edilmesi ile onların zararlarının devlet tarafından karşılanmasını duymak bizim için memnuniyet verici. Başından itibaren bütün ekiplerimizle esnafımızın yanındayız. Çevreden İl Özel İdareden gelen ekiplerle, belediyelerden gelen ekiplerle dimdik ayaktayız ve esnafımızla el ele çalışmalarımıza devam ediyoruz. İller Bankası Kastamonu Bölge Müdürlüğü’ne, DSİ’ye - hala Ereğli’deler –, Orman Genel Müdürlüğü’ne, bu bölgeye yardımını esirgemeyen AFAD Gönüllülerine bir kez daha şükranlarımı ifade etmek istiyorum.

ÇOK SAYIDA DESTEK TALEBİ ALIYORUZ

Dün akşam CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel aradı ve  benden brifing aldı. Daha sonra ilgili Milletvekillerine ve Genel Başkan Yardımcılarına talimat vererek bölge ile ilgilenilmesini söyledi. Onun ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu aradı, ona da brifing verdim. Bütün ekiplerimizle beraber oradayız dediler. Bugün taleplerimizi kendilerine yazıyoruz. İş makinesi, Max istiyoruz, kamyon istedik. En önemlisi de sahilin tekrar boydan boya bir bütün içinde yeniden düzenlenmesi için tasarımcı ve peyzaj mühendisi talep ettik. Onlar da yardım edecekler. Yine İBB Genel Sekreter Yardımcısı, aynı zamanda Grup Başkan Vekilimiz Gökhan Günaydın bey de sürekli bizimle ilgileniyor. Her türlü ihtiyacımızı karşılamaya çalışıyor. Büyükçekmece  Belediye Başkanı Hasan Akgün bütün desteği ile arkamızda olduğunu beelirtti.

PAZAR GÜNÜ DE BÜYÜK BİR YAĞIŞ VE FIRTINANIN GELECEĞİ NOKTASINDA BİLGİLER ALIYORUZ.

Dün İl başkanımız bölgeye geldi. İl Başkanımızla görüştüm. AK Parti İl Başkanı ve üç değerli Belediye Başkanı arkadaşımla birlikte sahilde hasar gören yerleri dolaştık. Milletvekilimiz Saffet Bozkurt ile ilişki içindeyiz. Afet bölgesinden sonra İller Bankasından 100 milyonluk krediyi almamızın şart olduğunu, Ereğli’de 200 milyon üzerinde görünür zarar olduğunu, parayı da AFAD’la beraber Ereğli’yi kısa zamanda ayağa kaldıracağımızı vaat ettik.

Bugün öğleden sonra Valimizin başkanlığında Tatoğlu Kültür Merkezi’nde bütün yetkililer ile birlikte tekrar toplantı yapacağız. Çünkü meteorolojiden önümüzdeki Pazar günü de büyük bir yağış ve fırtınanın geleceği noktasında bilgiler alıyoruz. Bütün esnaflarımızı ve halkımızı uyarıyoruz. Belediye olarak sürekli çalışmak suretiyle ön tedbirlerimizi almaya başladık. Bu felaketi de inşallah daha hafif geçmesi dileklerimi iletiyorum.

HERŞEY DAHA GÜZEL OLACAK

Çalışmalarımız ve çabalarımız devam ediyor. Belediye ekiplerimiz bu konuda çok tecrübeli, ben de çok uzun zamandan beri başkanlık yapıyorum. Ekibimizle birlikte halkın bize inandığını biliyorum ve inanmalarını istiyorum. Ereğli’yi tekrar en kısa zamanda ayağa kaldıracağız ve eski güzel günlerimize döneceğimize söz veriyorum. Herşey daha güzel olacak.

AFET SONRASI ÇÖP BAŞTA OLMAK ÜZERE AKSAKLIKLARI GİDERMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Şunu da söylemek istiyorum;  Çöp konusunda zaman zaman aksaklıklarımız oluyor. Bir çok konuda aksaklıklarımız olabiliyor. Büyük bir afet geçirdik toparlanmayla çalışıyoruz. Kamyonlarımızda bir takım arızalar meydana geliyor. İl Özel İdareden çöp kamyonu geliyor. İBB’ den de çöp kamyonu istedik. Önümüzdeki haftadan itibaren tüm mahallelerdeki aksayan çöp konularının düzene gireceğinden emin olabilirsiniz. Onun için çalışmalarımızı yapıyoruz.

 

ALIŞVERİŞİMİZİ EREĞLİ’DEKİ ESNAFIMIZDAN YAPALIM! ONLARA DESTEK OLALIM!

Ereğli esnafı gerçekten çok büyük bir zarara uğradı. Bütün malları afette büyük zarar gördü, çamurla karıştı hepsini çöpe attılar. Kredi borcu olanlar var. İnşallah Afet bölgesi ilan edilmesi ile ertelenecek yeni kredi alabilecekler esnafımıza yardım etmemiz lazım. Ereğli halkına sesleniyorum. Bütün alıverişlerinizi öncelikli olarak Ereğli esnafından yapmanızı istirham ediyorum. Onlara da bir nebze yardımımız olsun. En azından moral olarak desteklendiklerini görsünler. Çünkü çok büyük zarara uğrayan esnafımızın çok büyük bir morale ihtiyacı var. Ereğli halkından, gençlerden, herkesten bekliyorum, Alışverişlerinizin tümünü Ereğli esnafından yapmanız önceliğiniz olsun.”