Şehir Mezarlığında Mevlit Okutuldu

 

POSBIYIK: GELENEKLERİMİZİ YAŞATACAĞIZ

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından şehir mezarlığında Mevlid-i Şerif okutuldu. Arife günü mezarlığa akın eden binlerce vatandaşa 20 bin adet çiçek fidesi dağıtılırken Başkan Posbıyık “Eski günlerde olduğu gibi geleneklerimizi sürdüreceğiz. Ramazan Bayramı’nızı ailenizle birlikte kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından şehir mezarlığında Ramazan Bayramı arifesinde geleneksel olarak Mevlid-i Şerif okutuldu, kabir ziyaretleri için gelen vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunularak 20 bin adet çiçek fidesi dağıtıldı.

Öğle namazına müteakip şehir mezarlığında gerçekleştirilen mevlit programına akın eden binlerce vatandaş, yakınlarının kabirleri başında dua ederek mezarlıkların bakımını yaptı.

Programa, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık, siyasi parti temsilcileri, İlçe Müftüsü Recai Albayrak, Belediye Başkan Yardımcıları, bazı belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Din görevlileri tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İlçe Müftüsü Recai Albayrak dua etti.

POSBIYIK: “BURADA HEPİMİZİN YAKINLARI VAR”

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, programda yaptığı konuşmada Ereğli’nin en önemli sanatçılarından Heykeltıraş Yaman Civan’ı da kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Ne güzel, eski günleri özlemişim. Bu işe doksanlı yıllarda başladık. Bayramdan önce birbirimizle bayramlaşmadan önce rahmetlilerle bayramlaşalım dedik. O günkü müftümüz ve hafızlarımızdan ricada bulunduk. Bu mekanı hazırladık. Doksanlı yıllardan itibaren bizler bayrama başlamadan önce rahmetlilerle burada bayramlaşıyoruz. Burada hepimizin anneleri babaları yakınları veya dostları var. Benim annem var, babam var, ablam, eniştem, kayınvalidem, kayınpederim, akrabalarım var. Onlarla beraber bu mekanda, bu şehir mezarlığında çok saygıdeğer müftümüz ve hafızlarımız eşliğinde onların bayramını kutlamak ayrı bir hissiyat. Hep beraber bu anı yaşıyoruz. Allah geçmişlerimizin günahlarını affetsin.

Bu dünya boş bir dünya. Boş deyip de boş geçmemek, çalışmak lazım. Çok çalışmak lazım ama kırmadan, dökmeden, darıltmadan, arkada küçük büyük eserler, hatırlar, iyilikler bırakarak, bu adam rahmetli oldu ama arkasında şunu bıraktı, şu insana şu iyiliği yaptı gibi güzellikler bırakarak öbür tarafa gitmeyi Allah bize nasip eylesin. Huzurunuzda bize bu ortamı yaratan, gür sesleriyle buraları inleten başta müftümüz olmak üzere bütün hafız arkadaşlarımıza, çok değerli hocalarımıza sizler adına teşekkür ediyorum. Hayırlı bayramlar diliyorum.”

Programa katılanlara, Mezarlıklar Müdürlüğü’nce hazırlanan ‘Mezarlıklar ve Cenaze Hizmetleri (Kabir Ziyaret Kuralları)’ kitapçığı dağıtıldı. Gül suyu ve mevlit şekeri ikramında bulunuldu.

Şehir mezarlığındaki kabirlere dikilmek üzere vatandaşlara 20 bin adet çiçek fidesi dağıtımı yapıldı. Şehir mezarlığındaki programın ardından Belediye Başkan Yardımcıları Haluk Okur, Tayyar Mendeş, Oğuz Cömert ve Atilla Bulak, Kışla, Köseler ve Kestaneci Mahallesi mezarlığındaki mevlit programlarına katıldılar.