Kdz. Ereğli Hamsi Festivaliyle Coştu

15 TON HAMSİ AYNI SOFRADA PAYLAŞILDI

"2002 metre en uzun mangal" ödüllü Kdz. Ereğli Hamsi Festivali’nde halka 15 ton hamsi dağıtıldı. Ereğli ve çevre illerden gelen on binlerce vatandaş Karadeniz ezgileri eşliğinde mangalda-tavada hamsi yedi, horon tuttu. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, hamsinin doğal bir aşı olduğunu belirterek “Bu yılki festivalimizin teması Hamsi-vac. Doğal bir aşı. Bugün herkesin bütün sıkıntılarını, pandemiyi, problemleri, dertleri unutup eğlenmesini, coşkulu olmasını istedik. Halkımız bugünleri özledi. 15 ton hamsi dağıttık. Aynı sofrada buluştuk, ihtiyacı olanlar da poşetlerle evlerine hamsi götürdüler” dedi. Festivalin onur konuğu öğretmenlere de protokol tarafından çiçek takdim edildi.

"2002 metre en uzun mangal" dalında 2002 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 14. Kdz. Ereğli Hamsi Festivali halkın yoğun katılımıyla yapıldı. Öğretmenlerin onur konuğu olduğu festivalde vatandaşlar Karadeniz'in kıpır kıpır ezgileri eşliğinde, mangal başında birlikte olmanın keyfini yaşadı.

14’üncü Hamsi Festivali Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın halka poşetler içerisinde hamsi dağıtmasıyla başladı. Belediye tarafından Amfi Tiyatro çevresine kurulan 2.2 kilometre uzunluğundaki mangalda pişirmek üzere vatandaşlara 15 ton hamsi dağıtıldı. 2 bin 500 ızgara, 500 jel, 10 bin helva, 10 bin su, 7 bin 500 adet ekmek, 1,5 ton soğan, limon ve ıslak mendil dağıtıldı.

Festivale Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Ünlü, İlçe Jandarma Komutanı Ali Akca, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri dernekler, okullar, öğretmenler, kurum ve kuruluş temsilcileri ile on binlerce vatandaş katıldı.

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI

Protokol üyeleri festivalin onur konuğu olan öğretmenlerin günlerini kutlayarak karanfil takdim etti. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, öğretmenlerin baş tacı olduklarını belirterek; “Öğretmenler Günü’nü bugünden karşılıyoruz. Önlerinde saygıyla eğildiğimiz öğretmenlerimiz, onur konuklarımız. Çocuklarımızın daha iyi eğitim görmesi, eğitim hakkından eşit yararlanabilmesi, hayatlarının kültürle, sanatla, müzikle, sporla zenginleşmesi için belediye olarak tüm gücümüzle çaba gösteriyoruz. Bu konuda sizlerin yanındayız. Öğretmenlerimiz hepimizin hayatında büyük dönüşümler yapmışlar, bizler için yol gösterici, öğretici olmuşlardır. Bilgiyle yolumuzu aydınlatmışlardır. Bu vesileyle ulusumuzun başöğretmeni Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla, minnetle anıyorum. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştiren öğretmenlerimiz, öğretmen gününüz kutlu olsun” dedi.

“HAMSİ-VAC DOĞAL BİR AŞI”

Başkan Posbıyık, halka hitaben yaptığı konuşmada bu yılki festival temasının Hamsi-vac olduğunu belirtti. Posbıyık şunları söyledi:

“Bugün herkesin bütün sıkıntılarını, pandemiyi, problemleri, dertleri unutup, eğlenmesini, coşkulu olmasını diliyoruz. Hamsi doğal bir pandemi düşmanı. Sinovac var, Turkovac var. Bizde de Hamsivac var. Bu doğal bir tür, hastalıklara karşı iyi geliyor. Güç veren bir besin. Siz hamsi yedikçe bağışıklık sisteminiz güçlenecek. Virüslere karşı daha dirençli olacaksınız. Onun için bugün bol bol hamsi tüketin. Aramızda Trabzonlular var ama söylemeden geçemeyeceğim. Hamsi ilkin boğazlardan Ereğli’ye gelir, Ereğlililere merhaba der. Ereğlililer bir ay boyunca bu hamsiyi tavada, ızgarada yaparlar, afiyetle yerler. Bir ay sonra yola çıkar hamsi. Sinop, Ordu, Rize, Trabzon, yolda giderken yaşlanır, yağlanır, lezzeti kalmaz. Bu Trabzonlular da kusura bakmasınlar, hamsi yediklerini zannederler. Hamsi Ereğli’de yenir. “Hamsi mangalda yenir” diyenler de hamsi tavadan vazgeçmeyenler de bu festivalde! Tavacılar, mangalcılar, buğulamacılar, ızgaracılar… Ne fark eder, yeter ki Ereğli’nin muhteşem hamsisi olsun. Evet, bu şehir festivalsiz eksik. Haydi arayı kapatalım, Hamsi Festivali’nin keyfini çıkaralım. Ayrıca bize mangal desteğinde bulunan ERDEMİR yöneticilerine teşekkür ediyorum.

EN HIZLI HAMSİ YEME VE HAMSİLİ PİLAV YARIŞMASI İLGİ GÖRDÜ

Hamsi Festivali etkinlikleri kapsamında Amfi Tiyatro alanında halk dansları, horon, konserler, yerel grupların ve derneklerin sahne gösterileri yapıldı. ‘Ödüllü Hamsili Pilav Yarışması’nda birbirinden lezzetli ve şık tabaklar yarıştı. En güzel hamsili pilav yapan ve ilk üçe girenler altınla ödüllendirildi. En hızlı hamsi yeme yarışması da renkli görüntülere sahne oldu. Belediye ve Trabzonlular Derneği işbirliğiyle üç ayrı noktada hamsi tava yapılarak vatandaşlara ikram edildi.

ZABITA ACİL SERVİS ÇALIŞANLARINA VE SÜRÜCÜLERE HAMSİ İKRAM ETTİ

Festival etkinlikleri kapsamında Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ilçe çıkışında durdurdukları araçlarda sürücü ve yolculara balık ekmek ikramında bulundu. Ekipler ayrıca Acil Servis çalışanlarına da ikramda bulundular.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık, festivale katılan dernek ve okulların stantlarını gezerek teşekkür etti.

RESUL DİNDAR VE COŞKUN SABAH RÜZGARI ESTİ

Hamsi festivali akşamı Ereğli Resul Dindar ve Coşkun Sabah’la coştu. Meydanı dolduran kalabalık Resul Dindar konserinde Karadeniz ezgilerine eşlik etti.

Resul Dindar’ı tekrar Ereğli’de dinlemekten mutlu olan vatandaşlar sanatçının Kaptaş sürprizi ile coştu. Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın festivalin konuk sanatçısı olarak 1 gün önce açıkladığı Coşkun Sabah da Ereğlililere güzel bir gece yaşattı. Ünlü sanatçı Sabah şarkılarıyla Ereğli’yi büyüledi.

 

 

   

 

yangorselyeni

Diğer Haberler

Etkinlik Takvimi

Pzt Sal Çrş Prş Cu Cts Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Yukarı Çık.