Sevgili Hemşehrilerim,

Toplumları oluşturan insanların, yasalar eşliğinde, siyasal, ekonomik etkileşim içinde olduğu, eşit ve özgür olmalarını sağlamaları amacıyla yeni fikirler, halkçı yöntemler ortaya koymak ve bunları uygulamaya sokmak hiç kuşkusuz kamu erkinin en temel görevi olarak önümüzde durmaktadır.

Sosyal belediyecilik anlayışı itibariyle görev, yetki ve sorumluluklarının genişlemesi kaçınılmaz olarak karşımıza çıkmakta ve böylelikle sorunları ve çözümleri ortakça paylaşmak üzere sadece devletçi anlayışla yetinilmemesi gerekliliği, bunun ötesine çıkılarak mevcut kentsel durumun içine kamusal yararı gözeten özel sektörle görev paylaşımı yapılması kaçınılmaz bir gerçekliktir. Bu durum aynı zamanda özel sektörün toplum için belediyemizle eşgüdüm içinde faaliyet yürütmesini olanaklı kılarken, belediye çalışmalarında eşit sorumluluk aldıkları ölçüde daha geniş kesimlere kendilerini aktarıp, kurumsal değerlerini toplum nezdinde yükselmesine de vesile olacaktır.

Kamusal harcamaları başta sağlık, eğitim, kültür, sanat gibi çalışmalara aktaran, işsizlik ve toplumsal adalet sorununun çözümüne yönelik projeleri geliştiren, yardıma ihtiyacı olanları koruyan ve böylelikle sosyal adalet anlayışının hayat bulmasına yardımcı olan yerel yönetimlere, ülkemizi ele aldığımızda çok ciddi bir şekilde ihtiyaç söz konusudur.

Bu minvalden hareketle sadece herkesin bildiği belediyecilik hizmetleri olarak ifade edebileceğimiz en zaruri hizmetlerden oluşan çalışma alanının genişletilerek; kentlerin sosyoekonomik yapısına süratle etki edecek eğitim, sağlık, kültür, ekonomik gelişim durumlarına da hizmet eden kurumlar haline gelmelerini içeren süreç, bizleri sabırsızlıkla arzu ettiğimiz sosyal belediyecilik anlayışının nihai varmak istediği yere götürmektedir. Ve hiç kuşku götürmez gerçeklikse, bugün itibariyle memleket sathındaki tüm belediyelerin kendine ait yenilikçi, daha önce ifade edilmeyen, özgün ve toplum odaklı programlarını hayata geçirmek üzere çalışmakla yükümlü olmasıdır.

Halkımızın teveccühü ile başkanlık koltuğuna oturduğumuz andan itibaren, sadece mensubu olduğumuz partinin siyasi anlayışına sahip olanların değil, tüm vatandaşlarımızın sorumluluğunu taşımaktayız. Bu durum, bizlerin tüm toplum karşısında eşit mesafede durmamızı zorunlu kılacak, daha önce gerçekleşen partizan anlayışların yarattığı mesafeleri de aynı anda ortadan kaldırmamızı kolaylaştırarak “herkes için belediye” anlayışı ile çalışmaları yürütmemizin mihenk taşı olacaktır. Böylece insanlar arasındaki siyasal, ekonomik, kültürel tüm farklılıkların azaltılması, ortak hareket ve düşünsel birlikteliklerimizin çoğaltılmasıyla mümkün olacaktır. Bunun için sosyal belediyeciliğin tüm organları eliyle güçlü bir süreç içinde yol almakta kararlıyız. Bu istek ve gücümüzü, her mahallede şahit olduğumuz üzere, halkımızın her türlü ayrımcılığı reddeden, ortak hareket etme arzusundan almaktayız.

İşte bu ideallerle çıktığımız kutlu yolda; yorulmadan, bıkmadan, yılmadan güzel memleketimiz için çalışacağız. Amacımız çocukların güvenle yolda yürüdüğü, yeterli yeşil alana sahip, kültürel ve sosyal etkinliklerle donatılmış, sporun, sanatın hak ettiği yere geldiği, gülümsemenin yüzlerimizden eksik olmadığı, kimsenin gece yatağına aç yatmadığı bir şehir inşa etmek olacaktır.

Gençlerin kendini ait hissedeceği, kendini ifade edebileceği, kendini geliştirebileceği ve bir gün bırakıp gitmeyi değil, bulunduğu yerde kalıp, gelişim ve üretim süreçlerinin içinde Ereğli’de yaşamanın mutluluğunu, gururunu paylaşabileceği bir şehir inşa edeceğiz. Önce çocuk, önce engelli, önce yaşlı, önce genç, önce kadın, önce insanımız ve önce doğa diyoruz.

Yirmi yıllık belediyecilik tecrübemizi, günümüz teknolojisi ile birleştirerek; çağdaş ve bilimsel uygulamalarımızı halkımızla birlikte hayata geçireceğiz. Bu yolda tüm kurum ve kuruluşların desteği ile hangi düşünceden olursak olalım ortak paydamız olan Ereğli’miz için gece gündüz çalışacağız.

Gelecek kuşaklara bırakacağımız Ereğli’miz, bize miras değil, çocuklarımızın emanetidir. Gelin, bu emaneti destek ve katkılarınızla, daha iyiye, daha güzele ve hiç duraksamadan daha ileriye birlikte taşıyalım. Ereğli’de artık bir olup yeni bir tarih yazma vakti geldi, o zaman kaldığımız yerden devam etmek için hepinizi sevgi, barış, dostluk duygularımla selamlıyorum.

Halil POSBIYIK
Kdz.Ereğli Belediye Başkanı

YanIletisimY1

İlgili Konular

Etkinlik Takvimi

Takvimde etkinlik yok
Pzt Sal Çrş Prş Cu Cts Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Sağanak Yağış

5°C

Kdz. Ereğli

Sağanak Yağış

Nem: 89%

Rüzgar: 25.75 km/h

  • 03 Ocak 2019

    Rain 5°C 3°C

  • 04 Ocak 2019

    Sağanak Yağış 4°C 0°C

Yukarı Çık